مقالات
۰

چند روش برای تعمیر یا اصلاح فایل corrupt شده وجود دارد.

هر فایلی از هر نوعی، اعم از ورد، اکسل، عکس، PDF و سیستم فایل‌های ویندوز ممکن است corrupt شوند. زمانی که این اتفاق برای فایلی بیفتد، هنگام باز کردن این فایل‌ها، پیغام خطایی مبنی بر “The file is corrupt and cannot be opened” یا “The file or directory is corrupted and unreadable” دریافت خواهید کرد. پیغام خطای دیگری که ممکن است به شما نمایش داده شود، عبارت است از: “Word found unreadable content in[file name]. Do you want to recover the contents of this document?”

هنگامی که روی این فایل‌ها دوبار کلیک کنید تا باز کنید و یا آن‌ها را از طریق اپلیکیشن باز کنید، این پیغام‌های خطا به شما نمایش داده می‌شود. اگر با یکی از این پیغام‌ها مواجه شدید، ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید تا با روش‌های رفع این پیغام آشنا شوید.

نکته: این اصلاحات در تمام نسخه‌های ویندوز ۱۰، ۸ و ۷ با نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی، قابل اجرا است.

اصلاح فایل های Corrupt شده

اصلاح فایل های Corrupt شده

دلایل ایجاد خرابی در فایل یا اصطلاحا File Corruption

چندین دلیل وجود دارد که درنهایت منجر به ایجاد خرابی در فایل می‌شود. یکی از دلایل رایجی که منجر به این مسئله می‌شود این است که سکتوری که فایل در آن روی هارد دیسک ذخیره شده است، آسیب فیزیکی دیده باشد. سکتوری که دارای آسیب دیدگی فیزیکی باشد، به عنوان بدسکتور شناخته می‌شود.

در موارد دیگر، اگر چندین فایل به یک فضا در حافظه اختصاص داده شده باشند، file corruption ایجاد می‌شود. فایل‌ها در حافظه در یک cluster ذخیره می‌شوند. گاهی اوقات، یک باگ در سیستم عامل و یا کرش کردن کامپیوتر می‌تواند منجر شود که دو فایل به یک cluster نسبت داده شوند.

ویروس‌هایی که سکتورهای هارد درایو را به عنوان بدسکتور علامت گذاری می‌کنند، نیز می‌توانند باعث ایجاد خرابی در فایل‌ها شوند.

روش اصلاح فایل های Corrupt شده

ارورهای مربوط به خرابی فایل، غیرقابل پیش بینی هستند و در زمانی که اصلا انتظار آن را ندارید می‌توانند رخ دهند. در بعضی مواقع، امکان اصلاح یا تعمیر فایل corrupt شده وجود دارد. موارد زیر را دنبال کنید تا این کار انجام شود:

  • روی هارد درایو موردنظر، Error Checking را اجرا کنید. با اجرای این ابزار، ابتدا هارد درایو اسکن می‌شود و سپس تلاش می‌کند تا بدسکتورها را ریکاوری کند. پس از اینکه این سکتورها تعمیر شدند، فایل را مجددا باز کنید و بررسی کنید که آیا اصلاح شده است یا خیر.
  • از دستور CHKDSK استفاده کنید.
  • از دستور SFC/scannow استفاده کنید. هدف این دستور، یافتن و تعمیر سیستم فایل‌های ویندوزی آسیب دیده است.
  • فرمت فایل را تغییر دهید. از یک برنامه رایگان تبدیل کننده فرمت فایل استفاده کنید و یا فایل را از طریق اپلیکیشنی باز کنید که به طور ضمنی و خودکار، فایل را به فرمت دیگری تبدیل میکند. برای مثال، یک فایل ورد را از طریق PDF باز کنید تا به طور ضمنی، به PDF تبدیل شود. اغلب، تبدیل فایل به فرمتی دیگر، به تنهایی یک فایل آسیب دیده را اصلاح می‌کند.
  • از نرم افزارهای تعمیر فایل استفاده کنید. اگر با روش‌های بالا، موفق به اصلاح و بازیابی فایل نشدید، از یک ابزار تعمیر فایل کمک بگیرید. این ابزارها، هم به صورت رایگان و هم پولی موجود هستند. مانند: Hetman، Repair Toolbox یا FileRepair. برای اصلاح فایل‌های ویدیویی آسیب دیده از Digital Video Repair، اصلاح فایل‌های زیپ آسیب دیده از Zip Repair و یا برای اصلاح فایل‌های مایکروسافت آفیس از OfficeFIX استفاده کنید.

محافظت از فایل ها در برابر آسیب دیدگی

از آنجا که یک فایل در هر زمانی و به هزاران دلیل می‌تواند دچار آسیب دیدگی شود، بنابراین، داشتن یک برنامه منظم برای تهیه بکاپ از اطلاعات بسیار اهمیت دارد. بهترین راه، استفاده از سرویس‌های ابری برای تهیه بکاپ از اطلاعات است. در این صورت، اگر فایلی آسیب ببیند، به راحتی می‌توانید آن را بازیابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
درخواست پشتیبانی

درخواست کمک