مقالات
۰

تمام چیزی که در رابطه با هارد کامپیوتر باید بدانید.

هارد دیسک درایو ، اساسا اصلی‌ترین و مهم‌ترین قطعه سخت افزاری برای ذخیره اطلاعات در یک کامپیوتر است. سیستم عامل، برنامه‌های نرم افزاری و بسیاری از اطلاعات دیگر در هارد دیسک درایو ذخیره می‌شود.

هارد دیسک درایو چیست؟

هارد دیسک درایو چیست؟

از هارد درایو گاهی اوقات، به عنوان درایو C نیز یاد می‌شود. چرا که مایکروسافت ویندوز، به طور پیش‌فرض، درایوی با حرف C را به پارتیشن اصلی در در هارد درایو اصلی در یک کامپیوتر اختصاص می‌دهد. اگرچه این اصطلاح از نظر فنی کاملا درست نیست، ولی استفاده از آن همچنان رایج است. برای مثال، برخی از کامپیوترها، چندین درایو با نام‌های مختلف دارند، مانند C، D و E، که چندین ناحیه را در یک یا چندین هارد درایو ارائه می‌دهند. هارد دیسک درایو ، همچنین با نام‌های HDD ، هارد درایو، هارد دیسک، هارد درایو مغناطیسی، هارد درایو مکانیکی، درایو fixed، دیسک fixed و هارد دیسک fixed نیز شناخته می‌شود. صرف نظر از اینکه با چه نامی صدا زده شود، هارد درایو اصلی معمولا شامل فولدر روت از سیستم عامل مورد استفاده، می‌باشد.

مشخصات فیزیکی هارد دیسک درایو

یک هارد درایو معمولا ابعادی برابر یک کتاب جیبی ولی با وزن بیشتر دارد. با استفاده از سوراخ‌های موجود در یک طرف هارد درایو، به راحتی می‌توان آن را در یک درگاه ۳.۵ اینچی در کیس کامپیوتر قرار داد. همچنین می‌توان با استفاده از آداپتور، آن را در درگاه‌های ۲.۵ اینچی یا ۵.۲۵ قرار داد. لپ تاپ‌ها معمولا از هارد درایوهای ۲.۵ اینچی و یا SSD ها استفاده می‌کنند.

در قسمت انتهایی یک هارد درایو، پورتی برای کابل، جهت اتصال آن به مادربورد وجود دارد. نوع کابل مورد استفاده برای اتصال که می‌تواند SATA یا PATA باشد، به نوع درایو بستگی دارد. که هنگام خرید بیشتر هارد درایوها، این کابل را به همراه دارند. همچنین، در این قسمت اتصالی برای برق وجود دارد که توسط منبع برق تامین می‌شود. همچنین، بیشتر هارد درایوها دارای تنظیمات jumper در قسمت انتهایی هستند که برای نحوه تشخیص درایو توسط مادربورد، زمانی که بیش از یک درایو داشته باشیم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تنظیمات در هر درایو متفاوت است. بنابراین، برای یافتن جزئیات، مشخصات تولیدکننده هارد درایو را بررسی کنید.

هارد درایو چگونه کار می‌کند؟

برخلاف حافظه فرار مانند RAM، یک هارد درایو حتی هنگامی که برق آن قطع شود نیز اطلاعات را درون خود نگه می‌دارد. به همین دلیل است که می‌توانید کامپیوتر را ری استارت کنید و با وجودی که برق HDD قطع می‌شود، بعد از اتصال دوباره برق، مجدد می‌توانید به تمام اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

درون هارد درایو، سکتورهایی وجود دارد که روی track های قرار گرفته‌اند و اطلاعات را روی پلترهای چرخانی ذخیره می‌کنند. اطلاعات ذخیره شده روی پلترها، از طریق یک هد مغناطیسی که توسط یک بازوی محرک به عقب و جلو حرکت داده می‌شود، خوانده و نوشته می‌شوند.

انواع هارد درایوها

هارد درایو کامپیوتر، تنها نوع هارد درایو و SATA و  PATA نیز تنها شیوه اتصال آن‌ها به کامپیوتر نیست. چیزی که در بین هارد درایوها بسیار متفاوت است، سایز آن‌هاست. برخی بسیار کوچک و برخی در ابعاد بزرگتری هستند. برای مثال، یک درایو فلش استاندارد نیز دارای یک هارد درایو است. اما مانند یک هارد درایو سنتی، نمی‌چرخد. گاهی اوقات، درایو فلش به یک درایو حالت جامد(SSD) گفته می‌شود که از طریق USB به کامپیوتر متصل می‌شود. همچنین یک مدل ترکیبی نیز موجود می‌باشد که به SSHD ها معروف هستند.

نوع دیگری از هارد درایوهای USB، هارد درایو اکسترنال است. که همان هارد درایو معمولی است، اما برای داشتن امنیت بیشتر برای بیرون از کامپیوتر بودن، درون قاب‌های مخصوصی قرار گرفته‌اند. این هارد درایوها معمولا از طریق رابط USB به کامپیوتر متصل می‌شوند. اما برخی از FireWire یا Esata نیز استفاده می‌کنند.

درون یک قاب خارجی، یک هارد درایو اینترنال قرار می‌گیرد. درصورتی که بخواهید هادر درایو اینترنال خود را به یک هارد درایو اکسترنال تبدیل کنید، می‌توانید از یک قاب استفاده کنید.که این قاب‌ها نیز با استفاده از USB، FireWire یا ESATA به کامپیوتر متصل می‌شوند.

ظرفیت ذخیره سازی

ظرفیت یک هارد دیسک درایو، عامل بسیار مهمی، هنگام خرید دستگاهی مانند لپ تاپ یا تلفن همراه است. اگر ظرفیت ذخیره سازی نسبتا کوچک باشد، با حجم کوچکی از اطلاعات به سرعت پر خواهد شد. هر چه این ظرفیت بیشتر و بیشتر باشد، اطلاعات بیشتری را می‌توان ذخیره کرد. انتخاب ظرفیت ذخیره سازی یک هارد درایو، تا حد زیادی بسته به شرایط و نظر شما دارد.

کارهای مشترکی که می‌توان با هارد دیسک درایو انجام داد

ساده ترین کاری که با یک هارد درایو می‌توانید انجام دهید، تغییر نام پارتیشن است. که این می‌تواند به دلیلی مانند بهتر به یاد داشتن و یا دلایل دیگری صورت بگیرد. درنظر داشته باشید که نام پارتیشن اصلی یک هارد درایو که معمولا C است را نمی‌توانید تغییر دهید.

کار دیگری که انجام آن در هارد دیسک درایو بسیار راحت است، بررسی میزان فضای خالی باقی مانده است. این امر هنگامی که پیغام low disk space دریافت کرده باشید، بسیار اهمیت دارد. هنگامی که فضای ذخیره سازی کافی روی هارد درایو ندارید، می‌توانید برنامه‌هایی که نمی‌خواهید را uninstall کنید و اطلاعاتی را حذف کرده و یا در جای دیگری کپی کنید.

قبل از نصب سیستم عامل یا ذخیره اطلاعات، نیاز است تا درایو را فرمت و یا به قسمت هایی پارتیشن بندی کنید. نصب اولین سیستم عامل، معمولا زمانی است که هارد درایو جدی برای اولین بار فرمت می‌شود. همچنین، با استفاده از یک ابزار پارتیشن بندی، می‌توان درایو را تغییر داد. هنگامی که با یک هارد درایو فرگمنت شده سروکار دارید، می‌توانید با استفاده از ابزارهای رایگان defrag، می‌توانید میزان فرگمنت‌های موجود را کاهش دهید. Defrag کردن یک هارد درایو، در بعضی موارد باعث افزایش سرعت کامپیوتر می‌شود.

نکته: یک درایو حالت جامد(SSD) نیازی به defragment ندارد.

از آنجا که تمام اطلاعات یک کامپیوتر روی هارد درایو ذخیره می‌شود، بسیار طبیعی است که قبل از فروش هارد یا نصب سیستم عامل جدید بخواهید تمام اطلاعات را به طور کامل پاک کرده و اصطلاحا wipe کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از یک برنامه data destruction انجام دهید. از طرفی دیگر، می‌توانید با استفاده از برنامه‌های رمزگذاری دیسک، از اطلاعات هارد درایو خود محافظت کنید. پس از وارد کردن یک رمز عبور مخصوص، تما اطلاعات رمزگذاری و قابل خواندن و استفاده می‌شود.

عیب یابی هارد دیسک درایو

هربار کاری انجام می‌دهید که شامل خواندن یا نوشتن اطلاعات بر روی دیسک می‌شود، کامپیوتر بارها و بارها از هارد درایو استفاده می‌کند. بسیار طبیعی است که اگر دچار مشکل شود. یک مشکل بسیار رایجی که برای هارد درایو ایجاد می‌شود، ایجاد سروصدا است. که بهترین و اولین گام برای عیب یابی هارد درایوی با هر مشکلی، اجرای تست هارد درایو است.

ویندوز یک ابزار داخلی به نام chkdsk دارد که برای تشخیص و حتی در مواردی تصحیح ارورهای هارد دیسک درایو کمک می‌کند. برنامه‌های رایگان بسیاری موجود است که ارورهای هارد درایو که می‌تواند منجر به جایگزین کردن هارد درایو شود را بررسی می‌کند.

خرید یک هارد درایو جدید

وسترن دیجیتال، سیگیت، هیتاچی و توشیبا، برخی از تولیدکنندگان معروف هارد درایو هستند. هارد درایوهای این برندها را می‌توانید از سایت این کمپانی‌ها، یا فروشگاه‌های آنلاین مانند آمازون خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
درخواست پشتیبانی

درخواست کمک