اخبار
۰

اجلاس مجازی OCP 2020، شامل به‌روزرسانی‌هایی درباره پروژه ذخیره‌سازی OCP بوده است و همچنین بیان شده است که رابط NVMe می‌تواند به عنوان جایگزینی برای رابط‌های SATA و SAS در درایوهای SSD، دیسک و حتی Tape باشد.

درحال حاضر، اطلاعاتی که به دیسک درایوها و tape ها فرستاده می‌شود و یا از آن‌ها خوانده می‌شود، از DRAM میزبان از طریق یک گذرگاه PCIe به یک رابط SAS یا SATA عبور می‌کند و از آنجا به درایو منتقل می‌شود. هنگامی که اطلاعات از ناحیه PCIe به ناحیه SAS یا SATA منتقل می‌شود، به یک فرایند تبدیل نیاز است.

رابط NVMe درمقابل رابط SATA و SAS

رابط NVMe درمقابل رابط SATA و SAS

رابط SAS و SATA

رابط SAS(Serial Attached SCSI)، برای دسترسی به دیسک درایوها و tape ها با استفاده از مجموعه دستورات SCSI ساخته شده است. این ویژگی‌ها شامل بازیابی خطا، ذخیره و احیای بلوک است؛ SAS دو طرفه است، یعنی می‌تواند برای خواندن و نوشتن به صورت همزمان استفاده شود.

رابط SATA(Serial Advanced Technology Attachment) کم هزینه، یک طرفه است. یعنی یا می‌توانید بخوانید و یا بنویسید، ولی نمی‌توانید هر دو را باهم همزمان انجام دهید. این رابط از استاندارد ATA موازی برای ایجاد رابط دیسک، tape و درایوهای SSD به میزبان‌ها ساخته شده است.

رابط SATA در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و در کنار رابط SAS که اولین بار در سال ۲۰۰۴ ساخته شد، توسعه یافته است. SAS بیشتر به عنوان پروتکل سیستم سازمانی درنظر گرفته می‌شود و به عنوان مرجعی برای سرورها درنظر گرفته می‌شود. درحالی‌که SATA برای مواردی مانند اتصال دیسک درایوها یا درایوهای SSD به PC استفاده می‌شود.

رابط NVMe

رابط‌های SATA و SAS، روش‌های دسترسی سریالی هستند، درحالی‌که رابط NVMe(Non-Volatile Memory Express) موازی است و می‌تواند اطلاعات را از چیپ‌های NAND درایو SSD، به صورت رشته‌های موازی بخواند و یا بر آن بنویسد. این رابط، از رابط‌های SAS و SATA سریع‌تر است و می‌تواند اطلاعات بیشتری را جریان دهد. رابط NVMe، دسترسی سریع‌تری به اطلاعات را برای SSD هایی که مستقیما به گذرگاه PCIe سیستم میزبان متصل باشند، فراهم می‌کند.

از سوییچ PCIe، می‌توان برای اتصال بسیاری از درایوها به گذرگاه استفاده کرد. همانطور که یک توسعه‌دهنده SAS برای اتصال دیسک درایوها به رابط SAS استفاده می‌شود.

رابط‌های SATA،SAS و NVMe همه پروتکل دسترسی به بلوک هستند و بنابراین، می‌توانند برای دستگاه‌هایی با دسترسی بلوکی مانند tape، دیسک درایو و درایوهای SSD استفاده شوند. با این حال، دیسک درایوها و tape ها، برخلاف SSD ها، دستگاه‌هایی با دسترسی سریالی هستند. بنابراین، ارائه دسترسی NVMe باعث اتلاف پهنای باند پروتکل می‌شود.

بنابراین همانطور که گفته شد، یک رابط جهانی درایو NVMe، طراحی سیستم را ساده می‌کند و برای پروتکل‌های SAS و SATA، هنگام عبور جریان اطلاعات به گذرگاه PCIe، نیازی به تبدیل نیست.

جلسات پروژه ذخیره سازی OCP

سرپرست پروژه ذخیره‌سازی ocp، Jason Adrian، جلسه‌ای را با عنوان “هارد دیسک درایوهای NVMe، آینده از هم اکنون آغاز می‌شود.” تشکیل داد.

وی در خلاصه مقاله خود چنین مینویسد:

رابط‌های SAS و SATA، نزدیک به دو دهه است که بر بازار حافظه ذخیره‌سازی تسلط داشته‌اند، اما آیا این رابط برای آینده مناسب است؟ برای درایوهای SSD، به دلیل پهنای باند بالاتر رابط NVMe، تاخیر کمتر و رابط کاربری سبک وزن‌تر، در حال انتقال به NVMe است. برای بازار HDD، رابط‌های SAS و SATA برای سال‌های طولانی سریع بوده‌اند. چرا باید NVMe را برای HDD ها درنظر بگیریم؟

Matt Shumway و Mohamad El-Batal از کمپانی سیگت، جلسه‌ای را با عنوان “آیا دستگاه‌های ذخیره‌سازی بلوکی می‌توانند به رابط NVMe همگرا شوند؟”

آن‌ها این چنین نوشته‌اند:

در ۴۰ سال گذشته، بسیاری از ما شاهد تحولات بسیاری در پروتکل‌های ذخیره‌سازی بلوک بوده‌ایم: IDE/ATA، SCSI، PATA، P-SCSI، SATA، USB، FCP، SAS … NVMe. هر پروتکل ویژگی‌ها و راه‌حل‌هایی از دستگاه‌های ذخیره‌سازی سازمانی یا مصرفی خاصی را بهینه‌سازی کرده است. صرف نظر از انواع و ویژگی‌های مختلف رسانه‌های ذخیره‌سازی، آیا ممکن است که درنهایت، صنعت ذخیره‌سازی، رابط NVMe را به عنوان پروتکل واحد و بهینه ذخیره‌سازی بلوکی درنظر بگیرد؟

اسلایدهای ارائه شده در این دو جلسه هنوز به طور کامل دردسترس نیستند. با این حال، یک اسلایدی از سیگیت که در مقاله Forbes منتشر شده است، به صورت زیر است:

قرار دادن رابط NVMe در هارد دیسک درایو

قرار دادن رابط NVMe در هارد دیسک درایو

دیسک درایوهایی که به رابط NVMe دسترسی یافته‌اند، می‌توانند سیستم‌های ترکیبی که با استفاده از گذرگاه PCIe ساخته شده‌اند، برای قرار گرفتن هارد دیسک درایوها در کنار سایر المان‌ها، مانند پردازنده‌ها، پردازنده‌های گرافیکی، حافظه، SSD ها، سوییچ‌های شبکه و غیره را فعال کنند.

Infinidat، قابلیت پشتیبانی NVMe/TCP را برای آرایه‌های InfiniBox معرفی کرده است که اطلاعات را در دیسک درایوها ذخیره می‌کند. بنابراین، این به‌روزرسانی نرم‌افزاری، دسترسی NVMe را برای هارد دیسک درایوها فراهم می‌کند. مطابق گفته Infinidat CTO، رابط NVMe تا سال ۲۰۲۵، روش فراگیر دسترسی بلوک برای ظرفیت‌های چند پتابایتی شرکتی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
درخواست پشتیبانی

درخواست کمک