اخبار
۰

این باگ ویندوز ۱۰ فقط با باز کردن یک فولدر، می‌تواند باعث خرابی هارد دیسک شود. مایکروسافت در حال آماده کردن راهکاری برای برطرف ساختن آن است.

بسیار مواظب باشید. یک باگ ویژه در ویندوز ۱۰ گزارش شده است که فقط از طریق باز کردن یک فولدر می‌تواند باعث خرابی هارد دیسک شود. مهاجم می‌تواند رشته‌ای را به طور خاص در یک فولدر یا shortcut جاسازی کند که مستقیما می‌تواند باعث خراب شدن MFT شود. با انجام کارهای معمول، مانند باز نکردن پیوست‌های ایمیل یا عدم استفاده از هاردهای اکسترنالی که اطمینان کاملی به آن‌ها ندارید، می‌توانید از این کار جلوگیری کنید.

باگ ویندوز 10 که باعث خراب شدن هارد می شود.

باگ ویندوز ۱۰ که باعث خراب شدن هارد می شود.

در اوایل هفته قبل، محققان امنیتی وجود باگی در ویندوز ۱۰ را کشف کردند که به راحتی از طریق باز کردن یک فولدر، کلیک کردن روی یک shortcut یا دیگر کارهای متداول، باعث ایجاد خرابی در هارد دیسک می‌شود. Jonas L، کاربر توییتر، اولین کسی بود که به این آسیب پذیری اشاره کرد. این کاربر بیان کرد که این اتفاق با باز کردن یک نام ساخته شده در هر فولدری، به وقوع می‌پیوندد.

کاربر توییتری که این باگ را گزارش کرد.

کاربر توییتری که این باگ را گزارش کرد.

ویل دورمن، تحلیل گر آسیب پذیری‌های CERT/CC تایید کرد که این باگ نه تنها هنگام باز کردن یک فولدر، بلکه هنگام باز کردن یک فایل ISO، VHD یا VHDX، استخراج کردن یک فایل زیپ، باز کردن یک فایل HTML بدون MoTW و موارد دیگری نیز اتفاق می‌افتد. اگر کدی در یک برنامه قانونی جاسازی شود، می‌تواند منجر به انجام کارهای خصمانه ای شود.

همچنین، این باگ می‌تواند به طور خودکار باعث خراب شدن NTFS MFT شود. گاهی اوقات، ویندوز یک پیامی مبنی بر ری استارت کردن کامپیوتر می‌دهد تا بتواند درایو را اصلاح کند. با این حال، گاهی اوقات، کاربران مجبورند به صورت دستی به اصلاح و تعمیر درایو بپردازند.

اصلاح مشکل ایجاد شده در هارد به صورت دستی

اصلاح مشکل ایجاد شده در هارد به صورت دستی

مایکروسافت اعلام کرده است که از این ایراد اطلاع دارد و در حال کار کردن برای ارائه یک راه حل است. با این حال، کاربران را ترغیب می‌کند تا اقدامات پیشگیرانه مناسب فضای مجازی را انجام دهند.

از وجود این باگ مطلع هستیم و در آینده‌ای نزدیک، یک نسخه آپدیت ارائه خواهیم کرد. استفاده از این تکنیک، درواقع مبتنی بر مهندسی اجتماعی است. که در رابطه با این موضوع، ما همواره کاربران را تشویق می‌کنیم تا در فضای آنلاین بسیار هوشمندانه عمل کنند. برای مثال هنگام باز کردن فایل‌های ناشناس و یا انتقال فایل‌ها به صورت آنلاین باید بسیار مواظب باشند.

البته دورمن، دید خوبی نسبت به برطرف ساختن این باگ توسط مایکروسافت ندارد. چرا که، حدودا دوسال قبل هم مشکل مشابهی در رابطه با باگ NTFS را گزارش کرده بود، که هنوز هم برطرف نشده است. این کاربر، نام فایلی که باعث بروز این خرابی میشود را بیان نمیکند و درواقع به مایکروسافت فرصتی داده است تا این باگ را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
درخواست پشتیبانی

درخواست کمک