فایل Corrupt یا آسیب دیده چیست؟ تمام چیزی که نیاز است در رابطه data corruption بدانید.

یک فایل corrupt شده، در حقیقت یک فایل آسیب دیده است. چنین فایلی ممکن است ناگهان غیرقابل اجرا و یا غیرقابل استفاده شود و دیگر هرگز قابل استفاده نباشد و یا هنگام باز شدن، پیغام خطایی نمایش دهد. در بضضی موارد، امکان اصلاح فایل وجود دارد. در باقی موارد، مجبور می‌شوید که فایل را پاک کنید و از نسخه‌های ذخیره شده قبلی، بازگردانی کنید.

دلایل بسیاری می‌تواند منجر به corrupt شدن فایل شود. مانند باگ‌های نرم افزاری، کرش کردن کامپیوتر یا بدسکتورهای موجود در هارد درایو. در ادامه به بررسی تعریف یک فایل corrupt شده، عوامل ایجاد این مشکل و نحوه برخورد با این فایل‌ها را بررسی خواهیم کرد.

نکته: فایل Corrupt یا آسیب دیده ، در هر برنامه نرم افزاری می‌توانند وجود داشته باشند و معمولا مشکلی در رابطه با برنامه را مشخص نمی‌کنند. این مشکل مربوط به یک فایل منحصر به فرد است.

فایل Corrupt یا آسیب دیده چیست؟

فایل Corrupt یا آسیب دیده چیست؟

Data Corruption چیست؟

هر فایل دارای یک هدر است که گاهی اوقات به آن magic number نیز گفته می‌شود، که به یک سیستم فایل می‌گوید که هنگام دسترسی به آن چه کاری باید انجام دهد. برای مثال، یک عدد به سیستم عامل بیان می‌کند که این فایل یک فایل mp3 است و باید یک صوت ایجاد کند و عدد دیگری به سیستم عامل اعلام می‌کند که این، یک فایل ورد داکیومنت است و باید در یک پردازنده متنی باز شود. اگر magic number تغییر کند، سیستم عامل فایل را به عنوان فایلی با یک نوع متفاوت تفسیر می‌کند و در نتیجه نمی‌تواند این فایل را باز کند.

انتظار می‌رود که فایل‌ها با انواع مشخص، عددهای مشخصی را در نقاط مشخصی از یک فایل با فواصل منظم داشته باشند. برای مثال، در فایلی که محتوای متنی دارد، بسته به اینکه متن چگونه رمزگذاری شده باشد، هر کاراکتر سایز مشخصی دارد و فایل‌ها هربار با ترکیب ثابتی از بایت‌ها آغاز می‌شوند. درصورتی که این عدد نباشد، ممکن است سیستم عامل یک کاراکتر غیرقابل خواندن را اجرا کند و درنتیجه، فایل اجرا نمی‌شود. Corruption زمانی رخ می‌دهد که ترکیب اصلی بایتی فایل تغییر کند.

فایل‌ها چگونه corrupt می‌شوند؟

راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد فایل Corrupt یا آسیب دیده شود. هنگامی که مش;لی در طول فرایند ذخیره کردن ایجاد شود، Data Corruption می‌تواند رخ دهد. برای مثال، هنگامی که در حال ذخیره کردن یک فایل هستید و در همین حین کامپیوتر کرش کند، این احتمال وجود دارد که این فایل corrupt شده باشد. قطعی برق نیز می‌تواند روی چندین فایل باز، اثر بگذارد.

بروز خطا در روند ایجاد یا ذخیره فایل در یک اپلیکیشن، می‌تواند باعث corrupt شدن فایل در پروسه شود. مرورگری که هنگام دانلود کردن فایلی دچار مشکل می‌شود، می‌تواند منجر به corrupt شدن فایل شود. ویروس‌ها نیز باعث ایجاد فایل‌های corrupt شده و همچنین ایجاد وقفه‌ای در عملکرد طبیعی کامپیوتر می‌شود.

مشکلات فیزیکی هم می‌توانند باعث ایجاد data corruption شوند. برای مثال، اگر هارد درایوی افتاده باشد، ضربه خورده باشد و یا دفعات مکرر با سرعت تکان داده شده باشد، سوءعملکردهای الکتریکی و مکانیکی می‌تواند منجر به ایجاد فایل‌های corrupt شده شود. یک فایل corrupt شده می‌تواند نشانه‌ای از وجود بدسکتور باشد.

چگونه از ایجاد corruption در فایل‌ها جلوگیری کنیم؟

  • بهترین راه برای محافظت از اطلاعات در مقابل data corruption، داشتن بکاپ از تمام اطلاعات است. در مواجه با چنین شرایطی، آسانترین راه این است که فایل corrupt شده را پاک کنید و آن را از طریق آخرین بکاپ بازگردانی کنید.
  • اگر یک فایلی corrupt شد درحالیکه شما از سرویس‌های بکاپ ابری استفاده می‌کنید، در اولین فرصت، قبل از اینکه این فایل corrupt شده در سرور آنلاین ذخیره شود، این فایل را بازگردانی کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر دارای نرم افزارهای محافظتی علیه ویروس و بدافزار می‌باشد. در این صورت، این عوامل مخرب نمی‌توانند فایل‌های corrupt شده در سیستم ایجاد کنند.
  • راه دیگر این است که از یک UPS استفاده کنید. درنتیجه قطعی برق نمی‌تواند باعث ایجاد خرابی در فایل‌ها شود. یک UPS خوب، می‌تواند از کامپیوتر در مقابل سوءعملکردهای سخت افزاری و همینطور file corruption جلوگیری کند.
  • علارغم وجود نرم افزارهای که برای ریکاوری فایل‌های corrupt شده مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان گفت که نرخ موفقیت متفاوت است و به نوع خرابی فایل، وضعیت سخت افزار و نرم افزاری دستگاه و عوامل بسیار دیگری بستگی دارد.

با پیشرفت تکنولوژی، file corruption کمتر می‌شوند. اما همواره اطمینان حاصل کنید که دستگاه خود را به خوبی نگهداری می‌کنید. نرم افزارها را به روزرسانی کنید و نرم افزارهای محافظتی در برابر ویروس و سایر بدافزارها داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
درخواست پشتیبانی

درخواست کمک